Život s hipertenzijom
Saznajte sve o hipertenziji: uzroci, globalni utjecaj, posljedice i kontrola. Informirajte se ovdje.
povišenom krvnom tlaku
Preuzmite kontrolu
Najbolji način za smanjivanje krvnog tlaka: koje navike mogu usvojiti?
Ne možete utjecati na dob ili gene, no usvajanjem zdravih navika možete kontrolirati krvni tlak i smanjiti rizik od razvoja srčanih bolesti.Možete uvelike utjecati na smanjenje krvnog tlaka tako da promijenite navike.1 Najvažnije promjene koje možete usvojiti slijede u nastavku.
Počnite se redoviti baviti fizičkom aktivnošću
Redovita fizička aktivnost igra važnu ulogu u kontroli i prevenciji povišenog krvnog tlaka. Svakako se obratite svojem liječnikom i upitajte ga koje aktivnosti najviše odguravaju vašem profilu. Možda ćete morati obaviti liječnički pregled. Fizička aktivnost vrlo je bitna za zdravlje srca i krvožilnog sustava. Preporučuje se bavljenje fizičkom aktivnošću u trajanju od 30 minuta barem pet dana tjedno.1
Pokušajte smršavjeti
Pretile osobe imaju povećan rizik od srčanih bolesti, šećerne bolesti i povišenog krvnog tlaka. Bolesnici koji pate od povišenog krvnog tlaka trebaju stremiti postizanju optimalne težine. Mršavljenje pridonosi rezultatima liječenja povišenog krvnog tlaka. Preporučenu tjelesnu težinu s obzirom na visinu možete izračunati s pomoću formule kojom se određuje indeks tjelesne mase (BMI). Jednostavno podijelite tjelesnu težinu (u kilogramima) s visinom (u metrima) na kvadrat. Idealan indeks tjelesne mase iznosi od 18,5 do 25 kg/m2.
Bolja prehrana
Uravnotežena prehrana igra važnu ulogu kod liječenja povišenog krvnog tlaka. Četiri preporuke u nastavku pomoći će vam da se zdravije hranite1:
Unosite barem 5 porcija voća i povrća dnevno (300 – 400 g)
Ograničite upotrebu masti i ulja (pogotovo životinjskih masti i palminog ulja)
Ograničite unos soli
Jedite više plave ribe, 2 – 3 puta tjedno (losos, sardina, skuša)
Opustite se
Morate se naučiti nositi sa stresom jer to je jedan od čimbenika koji utječe na krvni tlak. Stres može povremeno podići krvni tlak i srčanu frekvenciju. Stres isto tako pogoduje navikama koje podižu krvni tlak (npr. loša prehrana, fizička neaktivnost, pušenje, opijanje). Opuštajuće aktivnosti poput joge i tai chija mogu vam pomoći da smanjite razinu stresa i spriječite povišen krvni tlak. Jednostavnim savjetima pobijedite stres.
Počnite živjeti zdravo
Smanjite unos alkohola
Prestanite pušiti
Philippe's testimonial
Marcia's testimonial - 55 years old
Redovni liječnički pregledi
Praćenje krvnog tlaka kod kuće vrlo je važno i može biti dio uspješnog liječenja povišenog krvnog tlaka.
Redovito mjerenje krvnog tlaka ključno je za kontrolu krvnog tlaka. S obzirom na to da povišen krvni tlak obično nema simptoma i varira s vremenom, morate redovito mjeriti krvni tlak kako biste osigurali da lijekovi koje uzimate funkcioniraju.
Posjetite internetsko mjesto društva OMRON, proizvođača tlakomjera kojeg preporučuju kardiolozi, i potražite tlakomjer koji vam najbolje odgovara kako biste mogli paziti na svoje zdravlje iz udobnosti vlastitog doma (www.omron-healthcare.com).
Redovito mjerenje krvnog tlaka ključno je za kontrolu krvnog tlaka. S obzirom na to da povišen krvni tlak obično nema simptoma i varira s vremenom, morate redovito mjeriti krvni tlak kako biste osigurali da lijekovi koje uzimate funkcioniraju.
Posjetite internetsko mjesto društva OMRON, proizvođača tlakomjera kojeg preporučuju kardiolozi, i potražite tlakomjer koji vam najbolje odgovara kako biste mogli paziti na svoje zdravlje iz udobnosti vlastitog doma (www.omron-healthcare.com).
Kako se mjeri krvni tlak?
Krvni tlak obično će vam izmjeriti liječnik ili medicinska sestra tijekom rutinskog pregleda s pomoću tlakomjera. Riječ je o uređaju za mjerenje tlaka koji je spojen na manžetu na napuhavanje koja se postavlja oko nadlaktice bolesnika. Liječnik će napuhati manžetu, a vi ćete osjetiti kako vam stišće ruku. Liječnik zatim ispušta zrak, a vi ćete osjetiti kako se pritisak otpušta. Tlakomjer nakon toga prikazuje očitanje krvnog tlaka (u milimetrima žive [mm Hg]).
Postoje dvije vrste tlakomjera
Ručni
Liječnik ili medicinska sestra napuhat će manžetu s pomoću ručne pumpe, a zatim poslušati puls stetoskopom.
Digitalno sučelje
Rukav se automatski napuhuje i ispuhuje. Osjetnik unutar uređaja mjeri puls.
Kako se zaštititi?
Izrazito je važno svakodnevno uzimati lijekove za visok tlak kako biste kontrolirali krvni tlak i osigurali dugoročnu zaštitu od srčanih oboljenja, no mnogi bolesnici zaboravljaju uzeti lijekove. Uzimanje lijeka može postati dio svakodnevne rutine, baš kao i pranje zuba. Upamtite, povišen krvni tlak podmukla je bolest: nemojte prekinuti liječenje samo zato što ne osjećate nikakvu razliku.
Nemojte zaboraviti svakodnevno uzeti lijekove kako biste se zaštitili.
Savjeti u nastavku pomoći će vam da ne zaboravite uzeti lijekove: Podesite alarm na mobitelu
Povežite uzimanje lijeka s drugom navikom
Označite polje kvačicom kad uzmete tabletu
Zamolite nekog da vas podsjeti
Pripazite!
Normalna vrijednost krvnog tlaka (< 130/80 mm Hg) ne znači da ste izliječeni!* Važno je nastaviti uzimati lijekove koje vam je propisao liječnik!*kod bolesnika mlađih od 65 godina normalna vrijednosti iznosi < 130/80 mm Hg. Kod bolesnika starijih od 65 godina normalan krvni tlak iznosi 130 – 139 / 70 – 80 mm Hg.