My Health Partner Logo
Home / Diabetes / Što je šećerna bolest?
Život s dijabetesom
Sve o šećernoj bolesti: uzroci, simptomi, globalni utjecaj i liječenje. Saznajte više ovdje.
šećernoj bolesti

Što je šećerna bolest (dijabetes)?

what is diabetes illustration

Za početak, šećerna bolest ili dijabetes (lat. diabetes mellitus) kronična je metabolička bolest, odnosno dugoročno oboljenje koje utječe na način na koji tijelo probavlja hranu. Kako se hrana razgrađuje na male molekule koje stanice tijela upotrebljavaju kao izvor energije, ugljikohidrati se uglavnom pretvaraju u glukozu, koja se zatim otpušta u krvotok.

Prisutnost šećera u krvi naziva se glikemija, a razinu šećera u krvi kontrolira inzulin, hormon koji luči gušterača, organ koji se nalazi u trbuhu. Jednostavnim rječnikom, inzulin djeluje kao ključ koji omogućuje šećeru iz krvi da uđe u stanice tijela i tako smanjuje razinu šećera u krvi. To je tzv. hipoglikemijski učinak.

Kod šećerne bolesti tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina, ili pak proizvodi inzulin, ali ga ne može ga upotrijebiti na odgovarajući način, što se naziva inzulinska rezistencija. U oba slučaja razina šećera u krvi premašuje zdravu razinu glukoze u krvi, što može biti izrazito štetno.1

Kako se postavlja dijagnoza šećerne bolesti?

Dijagnoza se postavlja na temelju pretraga šećera u krvi u različitim kontekstima: natašte, prije i nakon konzumacije tekućine koja sadržava glukozu, s pomoću testa hemoglobina A1c (HbA1c) za mjerenje prosječne vrijednosti šećera u krvi u protekla dva do tri mjeseca ili nasumičnim ispitivanjima šećera u krvi. Kod drugih oblika šećerne bolesti osim tipa 2 potrebno je provesti druge pretrage.2

Kako se postavlja dijagnoza šećerne bolesti tipa 2?

Dijagnoza šećerne bolesti tipa 2 postavlja se na razne načine. Svaku pretragu obično treba ponoviti idućeg dana kako bi se postavila dijagnoza. Pretrage se obavljaju u zdravstvenim ustanovama (u liječničkoj ordinaciji ili u laboratoriju). Ako liječnik utvrdi kako imate vrlo povišenu razinu glukoze u krvi ili ako imate klasične simptome povišene glukoze u krvi uz dodatak jedne pozitivne pretrage, dijagnoza šećerne bolesti može se postaviti i bez ponavljanja pretrage. Tri pretrage koje se opisuju u nastavku često se primjenjuju u postavljanju dijagnoze.3
arrow circle
HbA1C: testom HbA1C mjeri se prosječna vrijednost glukoze u krvi u protekla dva do tri mjeseca. Prednosti te pretrage jesu da ne morate biti natašte i ne morate konzumirati nikakvu tekućinu. Dijagnoza šećerne bolesti postavlja se ako je HbA1C ≥ 6,5 %.
arrow circle
Test glukoze u plazmi natašte (FPG): mjeri razinu glukoze u krvi dok ste natašte. Natašte znači da niste konzumirali hranu ni tekućine (osim vode) najmanje osam sati prije pretrage. Pretraga se obično obavlja rano ujutro, prije doručka. Dijagnoza šećerne bolesti postavlja se ako je razina glukoze u krvi natašte ≥ 7 mmo/L.
arrow circle
Test oralne podnošljivosti glukoze (OGTT): riječ je o pretrazi koja traje dva sata, a mjeri vrijednost glukoze u krvi prije konzumacije posebnog slatkog napitka i dva sata nakon toga. On liječniku daje informacije o načinu na koji vaše tijelo metabolizira glukozu. Dijagnoza šećerne bolesti postavlja se ako je razina glukoze u krvi nakon dva sata ≥ 11 mmo/l.
Američko udruženje za šećernu bolest – Dijagnoza.